آموزش و مطالعه

اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی

اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی به شما کمک می کند تا در زبان های برنامه نویسی مختلف حرفه ای شوید.برای انتخاب زبان برنامه نویسی ابتدا باید شناخت کامل داشته باشیم و برای این که در مسیر شغلی برنامه نویسی موفقی قرار بگیریم باید بدانیم که چه زبان برنامه نویسی با روحیه ما بیشتر سازگاری دارد و به چه نوع پروژه‌هایی علاقمندتر هستیم. آیا می‌خواهید برنامه نویس خوب شوید ولی نمی‌دانید کدام زبان برنامه نویسی بهتر است؟ در دو مقاله زینسی با مسیر شغلی و همچنین نقشه راه شروع برنامه نویسی را معرفی کردیم.

همانطور که می‌دانید انتخاب زبان برنامه نویسی یکی از مراحل شروع مسیر برنامه نویسی می‌باشد. در چه حد با زبان‌های برنامه نویسی آشنا هستید؟ آیا می‌دانید کاربرد هر یک از زبان‌های برنامه نویسی چیست؟ در این مقاله با موضوع معرفی زبان‌های برنامه نویسی در خدمت شما هستیم. در انتهای مقاله نیز برایتان اپلیکیشن کاربردی برای آموزش زبان برنامه نویسی را معرفی خواهیم کرد. همراه ما باشید تا بهترین زبان برنامه نویسی را که مورد علاقه شما هم هست، پیدا کنیم و با اپلیکیشن‌های این حوزه آشنا شویم.

معرفی زبان های و اپلیکیشن های آموزشی برنامه نویسی

به عقیده برنامه نویسان حرفه‌ای انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب با بازار کار برنامه نویسی و همچنین علاقه شخصی شما، کار سختی است. شاید لازم باشد روزها و هفته‌ها زمان خود را برای پیدا کردن بهترین زبان برنامه نویسی صرف کنید تا در نهایت وارد مسیر اصلی خود شوید. شاید با خودتان فکر کنید که یکی از زبان‌ها را شروع کنم و سپس اگر نیاز به تغییر بود، تغییر می‌دهم.

ولی این تفکر صحیح نمی‌باشد، یادگیری زبان‌نویسی نیاز به زمان و انرژی و تمرین دارد و شما باید هدفمند و با علاقه زیاد مسیر یادگیری را شروع کنید و گرنه مانند بسیاری از افرادی که مسیر برنامه نویسی را شروع کرده و بعد یک مدت کوتاه خسته شده‌اند، این مسیر را رها خواهید کرد. سپس یک شروع درست، مستلزم موفقیت و حرفه‌ای شدن در برنامه نویسی است. در ادامه زبان‌های مختلف برنامه نویسی را برایتان معرفی می‌کنیم. همراه ما باشید.

 

Html و Css

از زبان‌های برنامه نویسی تحت وب می‌توان به Html اشاره کرد که می‌توان گفت راحت‌ترین زبان برنامه نویسی است ولی htmL به تنهایی نمی‌تواند کمکی به شما بکند ولی اگر می‌خواهید وارد دنیای برنامه نویسی تحت وب شوید، باید این زبان را آموزش ببینید، در واقع html جزئی از برنامه نویسی تحت وب است که برای نشانه‌گذاری عناصر صفحات وب استفاده می‌شود. گفته می‌شود. Html مادر همه زبان‌های برنامه نویسی تحت وب می‌باشد. html بیشتر از زبان برنامه نویسی به عنوان زبان نشانه گذاری در جهان شناخته شده است.

مکمل زبان برنامه نویسی html، زبان css می‌باشد شما برای اعمال تغییرات ظاهری مانند تغییر فونت، تغییر رنگ و … باید از برنامه نویسی css استفاده کنید. در واقع می‌توان گفت html و css برای زبان برنامه نویسی تحت وب ضروری هستند.

 

PHP

یکی دیگر از زبان‌های برنامه نویسی تحت وب php نام دارد. php یک زبان برنامه نویسی تحت وب می‌باشد که برای برنامه نویسی متن باز و اندروید هم کاربرد دارد. گفته می‌شود زبان برنامه نویسی php یکی از مشهورترین زبان‌های برنامه دنیا بعد از جاوا است و افراد زیادی در سطح جهان این زبان برنامه نویسی را یاد گرفته‌اند. اگر شما نیز به دنبال یک برنامه نویسی چند کاره هستید، پیشنهاد می‌کنیم سریع آموزش زبان php را شروع کنید.

 

python

یکی از زبان‌های سطح بالا و شی گرا در دنیا زبان برنامه نویسی پایتون است. کتابخانه‌های زبان برنامه نویسی پایتون بسیار گسترده است، به این معنی که شما هر برنامه‌ی تحت وب و تحت دسکتاپ را بخواهید می‌توانید با کمک پایتون بنویسید، ولی برای برنامه نویسی تحت موبایل با پایتون زیاد پیشنهاد نمی‌شود. اگر در اولِ مسیر برنامه نویسی هستید می‌توانید این زبان را یاد بگیرید چون زبان ساده‌ای است و شما حتی بدون پیش زمینه هم می‌توانید آن را یاد بگیرید.

زبان های برنامه نویسی مختلف
در این تصویر درصد مقبولیت زبان های مختلف در میان برنامه نویسان است.

 

Java

اگر می‌خواهید برنامه نویسی موبایل را آغاز کنید و در این راه پیش بروید، می‌توانیم بگوییم که java بهترین زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل اندروید است، قابل توجه شما دوستان عزیز که خودِ سیسم عامل اندروید با جاوا نوشته شده، پس شما هم اگر شروع به یادگیری این زبان برنامه نویسی نمایید، می‌توانید هر اپلیکیشنی را که می‌خواهید، بنویسید. شاید برای شما یادگیری زبان جاوا کمی سخت باشد ولی مطمئن باشید ارزشش را دارد! قابل ذکر است که علاوه بر برنامه نویسی موبایل، می‌توانید برنامه نویسی تحت ویندوز را نیز با کمک زبان برنامه نویسی جاوا پیاده سازی کنید.

 

Java script

شاید در نگاه اول تصور کنیم که java script زیر مجموعه‌ای از زبان برنامه نویسی java می‌باشد (مانند c++ نسبت به c)در حالی که اصلا این گونه نیست و هیچ ربطی به هم ندارند. java script یک زبان برنامه نویسی شی گرا می‌باشد. کاربرد اصلی این زبان برنامه نویسی در صفحات وب است (برنامه نویسی تحت وب) ولی در برنامه نویسی تحت موبایل هم می‌توانید از این زبان برنامه نویسی استفاده نمایید.

 

#C

همانطور که می‌دانید سی شارپ یک زبان برنامه نویسی شی گرا از خانواده c می‌باشد. شاید بتوان گفت زبان c# یک زبان ساده بوده و یادگیری آن برای شروع برنامه نویسی راحت است ولی مانند هر زبان برنامه نویسی دیگری نیاز به تمرین و تکرار دارد. شاید برایتان سوال پیش بیاید که کاربرد زبان c# در کجاست؟ در جواب این سوال باید بگوییم که برای طراحی اپلیکیشن موبایل، بازی‌ها، برنامه‌های تحت ویندوز و تحت وب می‌توانیم از c# استفاده کنیم.

 

++C

C++ یک زبان برنامه نویسی شی گرا می‌باشد که هم برای برنامه نویسی تحت موبایل کاربرد دارد و هم برنامه نویسی تحت دستکاپ! در برنامه نویسی c++ شما با انواع توابع و کلاس‌ها سر و کار خواهید داشت. کتابخانه این زبان برنامه نویسی بسیار قوی می‌باشد که تا شما بتوانید بهترین برنامه را با کمک این زبان بنویسید. C++ کاملا شبیه زبان برنامه نویسی c است و تنها تفاوت آن در شی گرا بودن می‌باشد.

 

ASP.NET

ASP.NET یک زبان برنامه نویسی تحت وب می‌باشد در واقع، ASP.NET یک زیر ساخت کامل برای ساخت نرم افزارهای تحت وب برای PC ارائه می‌دهد. این زبان برنامه نویسی علاوه بر پروتکول HTTP از دستورات و سیاست‌های HTTP برای تنظیم یک ارتباط و همکاری دوطرفه از مرورگر به سرور استفاده می‌نماید.

 

آموزش کد نویسی
برنامه نویسی در رشته های مختف اهمیت بسزایی دارد.

 

Swift

شاید برایتان سوال پیش بیاید که با کدام زبان برنامه نویسی برای سیستم عامل ios مناسب است؟ در جواب این سوال باید بگوییم که شما می‌توانید از Swift برای برنامه نویسی ios استفاده کنید. Swift کدهای چند سطری و طولانی ندارد، همچنین به زبان انگلیسی نزدیک‌تر است بنابراین یک زبان برنامه نویسی آسان به شمار می‌آید که شما می‌توانید در حوزه برنامه نویسی موبایل از آن استفاده کنید. قابل ذکر است که این زبان برنامه نویسی توسط خودِ شرکت ژاپن اختراع شده است.

MATLAB
MATLAB یک ابزار یا یک محیط نرم افزاری است که در آن تحلیل داده و انجام محاسبات عددی انجام می‌شود، همچنین در پردازش تصویر کامپیوتری نیز از MATLAB استفاده می‌شود. متلب یک زبان برنامه نویسی نسل چهارم می‌باشد که مورد توجه بسیاری از برنامه نویسان قرار گرفته است. یادگیری متلب آسان است و فقط به کمی تمرین نیاز دارید.

SQL
یکی دیگر از محبوب‌ترین زبان برنامه نویسی دنیا، زبان SQL می‌باشد. شاید دلیل این محبوبیت جهانی در مدیریت ساختمان‌داده‌ها و اطلاعات ذخیره شده در دیتابیس‌ها باشد. این ویژگی باعث سریع‌تر انجام شدن کارهای یک برنامه نویس در پیدا کردن رکوردهای دیتابیس شود. البته باید بدانیم که SQL به تنهایی یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه زبان کوئری نویسی هست ولی در کنار DBMSهایی مثل SQL Server زبان برنامه نویسی محسوب می‌شوند. یادگیری SQL آسان می‌باشد.

یادتان باشد که شما همیشه باید آپدیت باشید، شاید یک زبان برنامه نویسی را آموزش دید‌ه‌اید و تصور می‌کنید که قرار است چندین با آن زبان کسب درآمد کنید در حالی که این گونه نیست و شما برای به روز بودن باید مدام زبان برنامه نویسی‌های جدید و پرطرفدار را سرچ کرده و آموزش ببینید. جالب‌ترین ویژگی برنامه نویسی این است که شما بعد از یاد گرفتن اولین زبان برنامه نویسی، ادامه زبان‌ها را راحت‌تر می‌توانید یاد بگیرید.

 

با توجه به کاربرد زبان‌ها در سه حوزه موبایل، تحت وب و تحت دسکتاپ، انتخاب شما چیست؟ کدام زبان برنامه نویسی را با توجه به هدف و علاقه‌تان می‌خواهید شروع کنید؟ اگر در این مسیر هستید به دوستان خود پیشنهاد دهید که برای موفق شدن در مسیر شغلی برنامه نویسی، از کدام زبان باید آموزش را شروع کنند؟

 

معرفی اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی

 

اپلیکیشن های زبان برنامه نویسی
در تصویر بالا نمایی از زبان های مختلف برنامه نویسی را می بینید.

با توجه به اهمیت برنامه نویسی در ایران و دنیا، در زینسی یک دسته بندی به معرفی اپلیکیشن های برنامه نویسی اختصاص یافته است و شما با کلیک کردن روی این لینک می‌توانید به نرم‌افزارها (شامل اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌ها) دسترسی داشته باشید، و همچنین از طریق ابزار مقایسه زینسی به مقایسه اپلیکیشن ‌های برنامه نویسی دسترسی داشته باشید، در ادامه منتخبی از اپ‌های مربوط به این حوزه معرفی شده است، همراه ما باشید.

 

#Learn c

یکی از اپلیکیشن‌های‌ کاربردی در زمینه آموزش برنامه نویسی، #Learn c نام دارد. اگر زبان انتخابی شما #c بود پیشنهاد می‌کنیم از این اپلیکیشن برای آموزش و تمرین استفاده کنید. مطمئن باشید که بعد از شروع آموزش، از آن لذت خواهید برد.

 

Learn python

اگر زبان برنامه نویسی pyton جزو برنامه نویسی مسیر شما است می‌توانید با دانلود اپلیکیشن learn python، یادگیری آن را شروع کنید. در این اپلیکیشن علاوه بر یادگیری، می‌توانید کد هم بنویسید. این اپلیکیشن در همه پلتفرم‌ها وجود دارد و شما هم با گوشی موبایل، هم لپ تاپ و تبلت می‌توانید آموزش این زبان برنامه نویسی را شروع کنید.

 

اپلیکیشن آموزش برنامه نویسی Learn python
در نمای بالا تصویری از نرم افزار Learn python را می بینید.

++Learn c

C++ زیر مجموعه زبان‌های برنامه نویسی تحت دسکتاپ است، اگر این زبان برنامه نویسی را برای شروع مسیر خود انتخاب کرده‌اید، حتما اپلیکیشن Learn c++ را دانلود کرده و از آموزش‌های آن بهره مند شوید.

 

Learn c Programming

شاید بتوان گفت c مادر برنامه نویسی است اگر در حوزه کاربردی مسیر شما زبان c قرار دارد، با دانلود این اپلیکیشن می‌توانید این زبان را آموزش ببینید. البته در این اپلیکیشن با آموزش زبان‌های برنامه نویسی دیگری هم روبرو خواهید شد.

 

اپلیکیشن برنامه نویسی Learn c Programming
نمایی از تبلیغ نرم افزار learn c programming

Sololearn

یک اپلیکیشن کاربردی برای آموزش زبان‌های مختلف، Sololearn می‌باشد شما با دانلود و استفاده از برنامه Sololearn می‌توانید چندین زبان برنامه نویسی مختلف را یک جا بیاموزید. همین الان این اپلیکیشن را دانلود کرده و یادگیری خود را آغاز کنید.

نرم افزار آموزش برنامه نویسی sololearn
در تصویر بالا نمایی از نرم افزار sololearn را می بینید.

در این مطلب ایتدا به زبان های مختلف برنامه نویسی پرداختیم و در انتها تعدادی از اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی را بررسی کردیم. البته شما با کلیک کردن بر روی هر کدام می توانید به این نرم افزار ها دسترسی پیدا کنید.

این مقاله به صورت اختصاصی برای شما در زینسی گردآوری شده است. ممنون که همراه ما هستید. لطفا نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنید. در صورتی که از اپلیکیشن‌های معرفی شده استفاده کرده‎‌اید، لطفا با مراجعه به بخش نظرات از تجربه خود برای سایر کاربران بگویید.

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. از بین زبان برنامه نویسا پایتون عالی ترینه خیلی کارها میشه باهاش کرد. از بین اپلیکیشن هایی که گفتین من سولولرن رو امتحان کردم عالیهههههههه

 2. مجموعه سولولرن بی نظیره آموزش های خیلی حرفه ای و بدون ایراده. محیطی برای اجرای برنامه هم داره.

 3. اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی به نظرم به درد نمیخورن یکیشو امتحان کردم اصلا سر در نیووردم چی به چیه. مگر اینکه کسی در حالت ابتدایی بلد باشه و بخواد حرفه ای تر یاد بگیره.

 4. در پاسخ به الهه نجفی
  الهه عزیز بعضی اپلیکیشن‌ها برنامه نویسی رو از صفر شروع میکنن و میتونن به افراد مبتدی در این زمینه هم کمک کنن.

 5. ببخشید یه سوال در مورد اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی داشتم. رایگانن همشون؟؟؟

 6. در پاسخ به سمیرا حیدری
  سمیرای عزیز اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی رایگان زیاد داریم ولی نمیتونیم بگیم همشون رایگان هستن. بعضیاشونم اشتراکی و یا پولی هستن.

 7. از بین اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی من سولولرن رو ترجیح میدم. ساده و روان آموزش داده میشه برنامه نویسی

 8. در پاسخ به سامان قربانی
  بله سامان عزیز سولولرن جزو بهترین اپلیکیشن های آموزش برنامه نویسی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا