سلامت و نگهداری

13 تست روانشناسی مهم + کاربرد و نرم افزار شخصیت شناسی

روانشناسان و روانپزشکان از تست روانشناسی برای سنجش سلامت روان افراد استفاده می‌کنند. این ابزار با بررسی عملکرد و رفتار فرد به متخصصان کمک می‌کند تا تشخیص به‌موقع و درمان بهتری ارائه دهند. از طریق این تست‌ها می‌توان افسردگی، اضطراب، استرس و اختلالات روانی را شناسایی کرد. تست روانشناسی در چهار سطح طراحی شده‌اند. این چهار سطح شامل: مصاحبه بالینی، تست شخصیت شناسی، تست ارزیابی عملکرد فکری و تست ارزیابی عملکرد رفتاری است. در این مقاله قصد داریم به معرفی تست های روانشناسی و کاربردهای آن در جلسات مشاوره و درمان بپردازیم.

تست روانشناسی چیست؟

روانشناسان و روانپزشکان برای شناخت بهتر از مراجعین و تشخیص بیماری احتمالی آنها ابزارهای گوناگونی دارند. گرفتن شرح حال از مراجع و وابستگان او، تست، انجام مصاحبه کتبی و شفاهی از جمله این ابزارها هستند. تست های روانشناسی ابزاری است که با آن متخصص نسبت به شخصیت مُراجع درک دقیق‌تر، دید روشن‌تر و دانش عمیق‌تری پیدا می‌کند. ازطرف‌دیگر، این تست‌ها به مراجع کمک می‌کند تا توانایی‌ها، خصوصیات و ویژگی‌های خلقی، فکری و رفتاری خود را بهتر بشناسد. مراجع با این شناخت می‌تواند مسیر رشد و توسعه فردی منحصربه‌فرد خود را ترسیم کند.

اعتبار تست های روانشناسی

علم روان‌سنجی، اعتبار و پایایی تست های روانشناسی را تایید می‌کند. روانشناس بالینی این تست‌ها را انجام و نتایج آن را مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد. دسته دیگری از این تست‌های روانشناسی تحت عناوینی چون: شخصیت‌شناسی با درخت، تست شرایط ازدواج و… در محیط وب به وفور یافت می‌شود. تست‌های آنلاین اینچنینی صرفا برای سرگرمی است و نتایج آن اعتبار علمی ندارد.

اعتبار تست های روانشناسی
تایید تست روانشناسی به واسطه علم روانسنجی

انواع تست های روانشناسی

تست روانشناسی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • آزمون‌های پیشرفت Achievement Tests
 • آزمون‌های استعداد تحصیلی Scholastic Aptitude Tests یا SAT
 • آزمون سنجش نگرش Attitude Scale Tests
 • اطلاعات مربوط به بیوگرافی Biographical Information Blank یا BIB
 • تست‌های بالینی Clinical Tests
 • آزمون‌های ملاک مرجع Criterion-referenced Tests
 • آزمون‌های مشاهده مستقیم Direct observation Tests
 • تست‌های رغبت Interest inventories Tests
 • تست‌های عصب‌روانشناختی Neuropsychological Tests
 • آزمون‌های نُرم مرجع Norm-referenced Tests
 • تست شخصیت شناسی Personality Tests
 • تست‌های فرافکنی Projective Tests
 • آزمون‌های استخدامی ایمنی عمومی Public safety employment Tests

تست شخصیت شناسی

یکی از محبوب‌ترین تست های روانشناسی تست شخصیت شناسی است. شخصیت افراد منحصربه‌فرد است. ژنتیک، تجربیات زندگی، شرایط محیطی اعم از فرهنگ، اقتصاد و اجتماع همه در شکل‌دهی به شخصیت نقش دارد. تست شخصیت شناسی در برنامه‌ریزی و انتخاب مسیر شغلی، ازدواج، انتخاب رشته تحصیلی و… به کمک شما می‌آید. این تست‌ها در سنین و موقعیت‌های مختلف برای تشخیص بیماری، ارزیابی توانایی دانش‌آموز برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی کاربرد دارد. البته گفتیم که انجام این تست‌ها، تحلیل و بررسی نتایج آن باید توسط ارزیابان آموزش‌دیده صورت گیرد.

اگر برای گرفتن خدمات حضوری مشکل دارید؛ به کمک اپلیکیشن‌های مشاوره و روانشناسی در پلتفرم زینسی می‌توانید با بهترین روانشناسان و روانپزشکان ایرانی، در هر جای جهان ارتباط بگیرید. شما از طریق این اپلیکیشن‌ها می‌توانید در هر مکان که احساس امنیت بیشتری دارید با روانشناس خود صحبت کنید.

تست شخصیت شناسی معتبر

اشاره شد که تست‌های مختلفی در محیط وب وجود دارد. بخشی زیادی از این تست‌ها اعتبار علمی ندارند. به‌خاطر داشته باشید حتی اگر از تست‌های معتبر استفاده می‌کنید؛ ارزیاب آموزش‌دیده باید آن را برای شما تفسیر کند. تست های روانشناسی زیر در دسته معتبرترین تست‌ها قرار می‌گیرند:

 • شخصیت شناسی MBTI یا روان‌سنجی مایرز و بریگز
 • تست دیسک DISK
 • تست هوش چندگانه گاردنر
 • تست هالند
 • تست افسردگی بک
 • تست نئو
 • تست عشق و ازدواج کتل

در ادامه به تست MBTI، ازدواج و چند تست در سطح ارزیابی رفتاری می‌پردازیم.

تست شخصیت شناسی معتبر
شخصیت شناسی MBTI یا روان‌سنجی مایرز و بریگز

شخصیت شناسی MBTI

تست MBTI به عنوان پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی در دنیا شناخته می‌شود. این تست توسط مایرز/بریگز و با استفاده از تئوری‌ روانپزشک مشهور کارل یونگ در زمینه تیپ‌های شخصیتی طراحی شده است. طبق این تست افراد به 16 تیپ شخصیتی تقسیم می‌شوند. توجه به ویژگی‌های شخصیتی اعم از: علایق، نقاط قوت و ضعف، افراد را در انتخاب اولویت‌های شغلی و نحوه تعامل با دیگران یاری می‌رساند. تیپ‌های شخصیتی افراد در این آزمون به قرار زیر است:

 • تیپ فرمانده ENTJ
 • تیپ روشنفکر INTJ
 • تیپ متفکر INTP
 • تیپ مبلغ ENTP
 • تیپ حامی ISFJ
 • تیپ مجری ESTJ
 • تیپ سفیر ESFJ
 • تیپ بازپرس ISTJ
 • تیپ پیکارگر ENFP
 • تیپ مشاور INFJ
 • تیپ واسطه‌گر INFP
 • تیپ پیش‌قدم ENFJ
 • تیپ سرگرم‌کننده ESFP
 • تیپ کارآفرین ESTP
 • تیپ ماجراجو ISFP
 • تیپ چیره‌دست ISTP

تست شخصیت شناسی ازدواج

روانشناسان به کسانی که قصد ازدواج دارند انجام تست شخصیت شناسی ازدواج را پیشنهاد می‌دهند. آزمون‌های زیادی در این زمینه وجود دارد. تست نئو NEO یکی از این تست‌ها است. این آزمون 5 شاخصه را در بزرگسالان بررسی می‌کند. این پنچ عامل به قرار زیر است:

 1. روان رنجورخویی
 2. برون‌گرایی
 3. گشودگی نسبت به تجربه
 4. توافق‌پذیری
 5. وجدان‌گرایی و وظیفه‌گرایی

چنانچه نتایج تست نئو توسط متخصص تحلیل شود می‌تواند تصویر روشنی از وضعیت اجتماعی، انگیزشی، عاطفی، نگرشی فرد ارائه دهد. تست‌های دیگری چون: تست 16 عاملی کتل یا PF16 و تست MMPI هم به عنوان تست شخصیت شناسی ازدواج شناخته می‌شوند.

تست شخصیت شناسی تصویری

اگر شما در گوگل عبارت تست شخصیت شناسی تصویری را سرچ کنید؛ صفحات متعددی را به شما پیشنهاد می‌دهد. این تست‌ها همه جنبه سرگرمی دارد و به لحاظ علمی هنوز شواهدی مبنی بر صحت آن‌ها ارائه نشده است. البته جالب است بدانید که در تست‌های فرافکنی از تصاویر و سایر محرک‌های مبهم استفاده می‌شود. از این تست برای ارزیابی ترس‌ها، خواسته‌ها و چالش‌های ناخودآگاه فرد بهره می‌برند.

تست شخصیت شناسی تصویری
تست برای ارزیابی ترس‌ها، خواسته‌ها

تست افسردگی در نوجوانان

تست افسردگی در نوجوانان و کودکان Children’s Depression inventory یا CDI در بازه سنی 7 تا 17 سال تجویز می‌شود. CDI ابعاد شناختی، عاطفی و رفتاری کودک و نوجوان را می‌سنجد. متخصصان به کمک نتایج این تست علاوه‌بر افسردگی می‌توانند اختلالات همراه آن را بررسی کنند. این اختلالات شامل: اختلال سلوک، اضطراب و ADHD یا بیش‌فعالی می‌شود.

تست افسردگی آنلاین

افراد معمولا برای شناسایی افسردگی یا اختلالات روانی به تست افسردگی آنلاین مراجعه می‌کنند. هیچ متخصصی این پروسه را توصیه نمی‌کند. آنها معتقدند برای تشخیص نباید از اینترنت استفاده کرد. چون نتایج تست‌ها ممکن است به فرد استرس بی‌جا بدهد یا باعث شود که بیماری‌اش را جدی نگیرد. روانشناسان پیشنهاد می‌دهند که ابتدا برای تشخیص بالینی به سراغ متخصص بروید. سپس، برای کسب اطلاعات بیشتر از وضعیت خود به منابع اینترنتی رجوع کنید.

آنچه از مقاله «تست روانشناسی چیست و چه کاربردهایی دارد؟» آموختیم:

متخصصان برای بررسی و سنجش سلامت روان از ابزارهای زیادی استفاده می‌کنند. تست روانشناسی یکی از این ابزارها است. این تست‌ها به روانشناسان کمک می‌کند تا بتوانند تشخیص بهتری از وضعیت روان افراد داشته باشند. افراد نیز می‌توانند از نتایج این تست‌ها برای برنامه‌ریزی تحصیلی، شغلی، ازدواج و درمان بهره ببرند.

در این مقاله از بلاگ زینسی به موضوع تست های روانشناسی، تست شخصیت شناسی و کاربردهای آن پرداختیم. اگر در این باره پرسش یا ابهامی دارید برای ما کامنت بگذارید. چنانچه تجربه استفاده از اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارهای روانشناسی و مشاوره را دارید؛ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات پرتکرار:

تست روانشناسی چیست؟

تست های روانشناسی ابزاری است که متخصص به کمک آن نسبت به شخصیت مراجع دید روشن‌تر و درک دقیق‌تری پیدا می‌کند. از طرف دیگر این تست‌ها به مراجع کمک می‌کند تا توانایی‌ها، خصوصیات و ویژگی‌های خلقی، فکری و رفتاری خود را بهتر بشناسد.

آیا تست شخصیت شناسی قبل از ازدواج که در محیط وب دیده می‌شود؛ اعتبار علمی دارد؟

خیر اکثر این تست‌ها اعتبار علمی ندارند. تست‌هایی مانند نئو، FP16 و MMPI برای ازدواج طراحی شده‌اند که حتما باید با ارزیاب آموزش‌دیده آن را انجام دهید.

تست افسردگی در نوجوانان چیست؟

تست CDI در بازه سنی 7 تا 17 سال تجویز می‌شود. این تست ابعاد شناختی، عاطفی و رفتاری کودک و نوجوان را می‌سنجد.

منابع:

 1. https://www.whiteswanfoundation.org/mental-health-matters/understanding-mental-health/what-are-psychological-tests-and-what-are-they-used-for
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_testing
 3. https://leverageedu.com/blog/types-of-psychological-tests/

 

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫33 دیدگاه ها

 1. این چند تا تست روانشناسی شخصیتی که گفتین، از کجا میتونیم پیداش کنیم؟ سایت های مخصوصی داره؟

 2. سلام ممنون از مقاله مفیدتون. من به تست رونشناسی خیلی علاقه دارم. شخصیت شناسی MBTI خیلی جالب بود.

 3. سلام دوست عزیز
  مفاله را تا انتها بخوانید توضیح دادیم 🙂

 4. تست رواشناسی نئو رو دادم خیلی خوب بود. کلا قضد دارم همه تست ها رو انجام بدم تا خودمو بیشتر بشناسم به شما هم همین توصیه رو میکنم 🙂

 5. عاشق تست روانشناس هستم مخصوصا تست هایی که برای شخصیت شناسی وجود داره.

 6. تست روانشناسی خیلی جذاب بود برام، همشو میخوام امتحان کنم. ممنون از مقاله خوبتون.

 7. عااااالی بود ممنون از تیم خوب زینسی لطفا در مورد این موضوع، بیشتر مقاله بذارید تشکررر

 8. تست روانشناسی نئو واقعا عالیه هر کس در زندگی باید یه بار اونو انجام بده

 9. تست روانشناسی MBTI خیلی عالیه و حرفه ایه برای من درست دراومد کاملا منو توصیف کرد

 10. فکر میکنم تست روانشناسی نئو جزو تست های روانشناسی ازدواج باشه خوبه در کل

 11. من همش تست روانشناسی میدم خیلی خوشم میاد انواع مختلف تست ها رو امتحان کردم و واقعا خوبن حتما شما هم امتحان کنین

 12. تست روانشناسی ام بی تی ای و نئو جزو بهترین تست های شخصیت شناسی هستن اگه تا الان تست ندادین توصیه میکنم حتما امتحانشون کنین

 13. تست های خوبی معرفی کردید، دوتاشو انجام دادم بقیه شم حتما میخوام انجام بدم

 14. در پاسخ به ساناز

  ممنون از اینکه همراه زینسی هستید، امیدواریم تست ها منجر به شناخت هر چه بیشتر از خودتون بشه.

 15. در پاسخ به سمانه رضوی

  ممنون از انرژی مثبتتون. سمانه عزیز حتما سعی میکنیم تعداد مقاله های این موضوع رو بالاتر ببریم.

 16. دوست دارم تست روانشناسی مربوط به ازدواج رو امتحان کنم. ممنون ازمقاله خوبتون

 17. تست روانشناسی ام بی تی آی فوق العادددددددده س 😍😍😍👌👌👌

 18. تست روانشناسی رو خیلی دوس دارم کاش همش رایگان بود تو اینترنت میشد انجامش بدیم

 19. تست روانشناسی ام بی تی آی خوبه آدم خودش و اطرافیان رو بیشتر میشناسه و درک میکنه. بیشتر روی درون‌گرایی و برون گرایی زوم شده

 20. در پاسخ به رعنا
  بله رعنای عزیز شدیدا انجام این تست رو به دیگر کاربران زینسی هم پیشنهاد میکنیم. ممنون از نظر ارزشمندت.

 21. در پاسخ به سولماز
  سولماز عزیز تست های رایگان هم وجود داره ولی اکثر پولی هستن. میتونید با مراجعه به روانشناس این تست هارو انجام بدید و یا به وب سایت هایی که این خدمات رو ارائه میدن مراجعه کنید.

 22. واااای روان‌سنجی مایرز و بریگز عالیهههههههههه عالی تر از عااالی تست روانشناسی مهمیه. از دستش ندین هم میتونین خودتونو بشناسین هم دورو برتون رو.

 23. در پاسخ به نیلوفر
  بله نیلوفر عزیز روان‌سنجی مایرز و بریگز یا همون MBTI جزو تست های روانشناسی مهم هستش.

 24. ببخشید میزان درستی تست روانشناسی چقدره؟ چقد میشه روش حساب کرد؟

 25. در پاسخ به سیمین بهادری
  در همه جای دنیا رو تست های روانشناسی معتبر برای تست شخصیت و … انجام میشه پس درصد درستی این تست ها خیلی بالاست. الان به روانشناس هم مراجعه کنین از این تست ها میگیره تا شما رو بیشتر بشناسه.

 26. من همه لیست تست روانشناسی رو که در این مقاله ذکر کرددین انجام دادم 🙂 عاشق تست های روانشناسیم.

 27. در پاسخ به مهین
  مهین عزیز چقدر خوب که مدام تست روانشناسی رو انجام میدین.

 28. تست روانشناسی رو زیاد جدی نمیگیرم با دید تفریح و سرگرمی بهش نگاه میکنم.

 29. در پاسخ به سهیلا غنی زاده
  ممنون از درج نظرتون سهیلای عزیز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا