ابزار توسعه سازمان

بررسی نرم افزار هوش تجاری Power BI

نرم افزار هوش تجاری Power BI یکی از بهترین نرم افزارهای بازار است. گارتنر برای 12 سال متوالی مایکروسافت را به عنوان رهبر بلامنازع در میان سیستم عامل‌های هوش تجاری، اطلاعاتی و تحلیلی معرفی کرده است.

Power BI – ابزار تجسم جدید داده‌های مایکروسافت – به لطف توانایی ترکیب منابع متعدد داده در یک داشبورد منسجم ، ارزش بسیاری را برای صاحبان مشاغل و تصمیم گیرندگان به ارمغان می‌‌آورد. یکی از بزرگترین مزیت‌های این ابزار، نسخه دسکتاپ رایگان  این نرم افزار است.

این بدان معناست که حتی مشاغل کوچک با بودجه محدود نیز می‌توانند از داده‌های تجسم یافته بهره مند شوند. گذشته از اینها، ممکن است کسب و کاری، کوچک باشد، اما اطلاعات زیادی برای پردازش در آن وجود داشته باشد، لذا برقراری رابطه بین عوامل مختلف همیشه آسان نیست. با استفاده از Power BI، می توانید به جای مقایسه اعداد در کنار هم از چندین ورق اکسل و گزارشهای تصویری ساده برای درک بهتر مطلب استفاده کنید.

این مقاله حاصل تجربیات یک کاربر از نرم افزار Power BI است او میگوید من از Power BI در یکی از پروژه‌هایم که نوشتن برنامه‌ای برای «شکارچیان» در بستر وب و سه پلتفرم Ios ،Android و Windows Phone استفاده کرده‌ام، که توسط بیش از 10K کاربر نصب و مورد استفاده قرار گرفته است.

الگوهای کاربری برای سیستم عامل‌های مختلف متفاوت بوده و جهت ساده‌سازی محصول و برقراری ارتباطات بازاریابی، نیاز به دانستن و مقایسه روندها داریم. ما همچنین یک خبرنامه ایمیل ماهانه ایجاد کردیم که اطلاعات خوانندگان آن نیز به Power BI وارد می‌شد.

در این مقاله ، بر اساس تجربه‌ی این کاربر بر روی جوانب مثبت و منفی Power BI ارائه دهنده هوش تجاری متمرکز خواهیم شد و موارد استفاده گوناگون این نرم افزار را به اشتراک می‌گذاریم، با ما همراه باشید.

ویژگی‌های مثبت و نقاط قوت Power BI در چیست؟

در این بخش به بررسی ویژگی‌ها و نقاط مثبت نرم افزار هوش کسب و کار (تجاری) Power BI می پردازیم:

قابلیت فیلتر چندگانه:

یکی از کاربردهای مفید Power BI داشتن روش‌های بی شماری برای فیلتر کردن اطلاعات مختلف است، چون حجم اطلاعات وارد شده بسیار زیاد است، وجود فیلترهای چندگانه و متفاوت Power BI در دسته‌بندی و جستجو موضوعات مختلف بسیار کارآمد است.

برای مثال، در پروژه‌ی ذکر شده در بالا می‌توان برای سنجش میزان موفقیت بازاریابی این پروژه در پلتفرم اندروید با استفاده از فیلترهای Power BI تعداد کاربران اندرویدی را مشاهده کرد. بوسیله‌ی این قابلیت Power BI داده‌های مزاحم یا به اصطلاح نویز داده حذف می‌شود.

وجود تعداد زیادی از قالب‌های تجسم داده:

بوسیله‌ی این قابلیت شما می‌توانید به راحتی نمودارها و گزارشها را ایجاد کنید. اگر فکر می‌کنید  این کار را در اکسل یا Google Spreadsheets نیز میتوان انجام داد و نیازی به Power BI ندارید، حرف شما متین است.

زیرا این ویژگی، منحصر به فرد نیست با این وجود ، با استفاده از Power BI انجام فرایند گزارش‌گیری و ساخت نمودار بسیار ساده‌تر است، زیرا داده‌های شما به درستی برچسب گذاری می‌شوند و به شما دسترسی ساده‌تری نسبت به جستجو در میان ردیف‌ها می‌دهد. با Power BI انتخاب منبع داده و اطلاعات مورد نیاز شما براحتی انجام می‌شود.

مناسب پروژه‌هایی بزرگ با حجم داده‌ی بالا Power BI :

برای پروژه‌هایی با بیش از 10K + کاربر مناسب بوده و قابلیت پردازش داده‌های آنها را دارد. برای ما نیز در پروژه شکارچیان کمک بزرگی به تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و مدل سازی کاربران بعدی می‌کند.

برای پردازش داده‌های بزرگ با استفاده از نسخه دسکتاپ از Power BI، به یک رایانه قدرتمندتر نیاز دارید و یا می‌توانید به راحتی یک حساب ابری Power BI خریداری کرده و فعالیت‌های خود را به صورت آنلاین و در بستر ابر انجام دهید. (قیمت نسخه ابری Power BI Pro از 9/9 دلار شروع می‌شود که در مقایسه با بسیاری از سیستم عامل‌های تحلیلی دیگر ارزانتر است )

قابلیت یکپارچه‌سازی با دیگر محصولات مایکروسافت:

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، Power BI یک محصول مایکروسافت است، که میتوان آن را با دیگر محصولات مایکروسافت، از جمله مواردی که از فناوری .NET استفاده می‌کنند ، ادغام کرد.

نقاط ضعف Power BI چیست؟ و در چه مواردی نیاز به تغییرات و بهبود دارد؟

در این بخش به بررسی نقاط ضعف نرم افزار هوش تجاری Power BI می پردازیم:

یادگیری دشوار

یكی از مهمترین نقاط ضعف Power BI این است كه در ابتدا انرژی زیادی از شما برای یادگیری میگیرد. اما پس از مدتی ، بر آن مسلط خواهید شد ( این موضوع را توسعه دهنده‌ای که Power BI را برای من نصب، یکپارچه‌سازی و راه‌اندازی کرد نیز توضیح داد ) بنابراین با گذشت زمان Power BI دوست من شد و کار کردن با آن را بخوبی یاد گرفتم. با این حال، منحنی یادگیری اولیه کمی سخت و شیب دار است.

ویژگی ها و آپدیت های بسیار زیاد!

ویژگی‌های Power BI هر روز در حال افزایش است. این قابلیت‌ها بسیار عالی و مفید هستند، اما در بعضی مواقع احساس می‌کنید که ویژگی‌ها دیگر بیش از حد وجود دارند و دست و پا گیر می‌شوند.

عدم وجود برنامه مستقل برای مکینتاش و آیفون

نقطه ضعف دیگر Power BI این است که یک برنامه مستقل برای مکینتاش و آیفون ندارد و فقط دارای نسخه‌ی دسکتاپ مبتنی بر ویندوز یا پروژه در بستر ابر است.

نرم افزار Power BI در چه مواردی کارآمد است؟

در زیر موارد مختلفی که می شود از نرم افزار Power BI استفاده کرد توضیح داده ایم:

استفاده ازPower BI جهت تجزیه و تحلیل رفتار کاربر و مدل سازی کاربران بعدی برای برنامه‌های وب و موبایل

همانطور که در بالا اشاره شد، پروژه‌ای که من بواسطه‌ی آن با Power BI در تماس بودم برنامه‌ای برای شکارچیان بود. من از Power BI تشکر می‌کنم زیرا گزارش‌های بصری را ارائه می‌دهد، که اطلاعات مختلفی از منابع داده تعبیه شده را باهم ترکیب می‌کند.

همچنین با Power BI میتوانید در رابطه با ویژگی‌های اضافی، تجربه کاربر (UX)، رابط کاربری (UI) و تلاشهای بازاریابی عمومی ، آگاهانه تصمیم بگیرید.

هوش اکوسیستم تجارت الکترونیکی Power BI

شرکت HUSPI ، نام شرکتی است که در حال حاضر برای آن کار می‌کنم ، در HUSPI این قانون وجود دارد که، وظیفه توسعه دهندگان قبل از انجام هرکاری ادغام چندین پایگاه داده بزرگ تجارت الکترونیک، در یک اکوسیستم است، که آنالیزهای مفصلی را برای تصمیم گیرندگان اصلی این شرکت ارائه میدهد.

از آنجا که این پروژه با استفاده از فن آوری‌ های Net. و چندین محصول دیگر مایکروسافت نوشته شده، ما آن را با Power BI یکپارچه سازی کردیم و بازخورد مشتریان ازینکار نیز بسیار رضایت بخش بوده است.

استفاده در فرآیندهای سازمانی برای بازاریابی ، بهره برداری و بخش‌های فروش

نرم افزار Power BI می‌تواند برای ساده سازی فرآیندهای درون سازمانی، جایی که مجموعه داده‌ها و KPI‌های مختص به خود را دارید ، استفاده شود.

برای مثال ، اگر تبلیغات گسترده‌ای را راه اندازی کرده‌اید، می‌توانید با استفاده از ابزارهای محدود تحلیلی که Power BI ارائه می‌دهد ، بازخورد تبلیغات خود را نه تنها در Google Ads یا Facebook Ads پیگیری کنید، بلکه در نگاهی فراتر مشاهده کنید که این تبلیغ چگونه بر میزان فروش شما تأثیر گذاشته است.

نتیجه گیری

اگر در حال بررسی نرم افزارهای مختلف هوش تجاری (BI) هستید، توصیه ما به شما این است که به Power BI مایکروسافت فرصتی برای اثبات خود بدهید. برای امتحان آن می‌توانید از نسخه‌های رایگان دسکتاپ استفاده کنید و اگر نتوانست نظر شما را جلب کند، به‌راحتی آن را حذف کنید.

ما معتقدیم هنگامیکه شما استفاده از این بستر قدرتمند را شروع کنید، به ویژگی‌های منحصر به فرد و فوق العاده‌ی آن عادت خواهید کرد و دیگر تمایلی به بازگشت به عقب و امتحان نرم‌افزارهای دیگر در این حوزه نخواهید داشت. با این وجود می توانید در وب سایت زینسی دیگر نرم افزارهای هوش کسب و کار (تجاری) را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید.

 

 

 

 

 

 

امتیاز شما به این مقاله

‫13 دیدگاه ها

 1. نرم افزار هوش تجاری Power BI خیلی حرفه ای و عالی هستتتتتتت

 2. نرم افزار هوش تجاری Power BI قطع یکی از بهترین نرم افزارهاست لطفا مطالب بیشتری ازش بگذارید.

 3. در پاسخ به سینا رحمانی
  ممنون از نظر ارزشمندتون سینای عزیز. سعی میکنیم مطالب بیشتری از نرم افزار هوش تجاری Power BI بذاریم براتون.

 4. مایکروسافت با توسعه نرم افزار هوش تجاری Power BI بهترین کار رو برای کسب و کارها کرده. از بس این نرم افزار حرفه ایه.

 5. در پاسخ به کیانوش
  بله کیانوش عزیز، نرم افزار هوش تجاری Power BI جزو بهترین برنامه های دنیاست.

 6. نرم افزار هوش تجاری Power BI خیلی عاالیهههه یعنی در یک کلمه فوق حرفه اییییییییی

 7. در پاسخ به سولماز
  سولماز عزیز ممنون که نظرتون رو در مورد نرم افزار هوش تجاری Power BI گفتید. بله Power BI یه نرم افزار درجه یکه.

 8. نکات ضعف نرم افزار هوش تجاری Power BI رو خیلی خوب بررسی کردین کمتر سایتی دیدم که به ضعف های نرم افزارها بپردازه. ممنون از تیم خوب زینسی

 9. در پاسخ به آیلین
  خوشحالیم که مورد توجه و پسندتون واقع شده مقاله مون. ممنون از همراهی تون آیلین عزیز.

 10. نرم افزار هوش تجاری Power BI خیلی حرفه ایه به شرطی که بتونیم باهاش کار کنیم.

 11. در پاسخ به سیما بهرامی
  بله سیمای عزیز. نرم افزار هوش تجاری Power BI یه نرم افزار حرفه ای و تخصصیه.

 12. نرم افزار هوش تجاری Power BI بهترین نرم افزار جهانه احساس میکنم قرار نیست بهترش بیاد حتی چند ساله آینده

 13. در پاسخ به احد علیپور
  ممنون که نظرتون رو در مورد نرم افزار هوش تجاری Power BI بیان کردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا