خدمات

نرم افزار مدیریت املاک رایگان همراه با امکانات ویژه

نرم افزار مدیریت املاک برای هر کارگذار خرید و فروش ملک لازم و ضروری است. در ایران، خرید منزل نوعی سرمایه‌گذاری عالی به شمار می‌آید، به همین دلیل کسانی که بودجه کافی برای خریدِ ملک را دارند، ملک و املاک می‌خرند و آن خانه‌ها را اجاره می‌دهند. همانطور که می‌دانید خیلی از افراد کشورمان، نمی‌توانند از عهده خرید مسکن بربیایند و مجبور به اجاره منزل هستند.

در خصوصِ اجاره منزل معمولا، هم صاحبان ملک دچار مشکل هستند و هم اجاره‌کنندگان. لذا در این مقاله 2 نرم افزارمدیریت املاک رایگان را برایتان معرفی خواهیم کرد که هم به عنوان مالک و هم اجاره کننده، برایتان مفید باشد و در آخر این مقاله، نکاتی را برای تمیز کردن و تحویل گرفتن آپارتمان از اجاره نشینان، بیان خواهیم کرد شما به عنوان صاحب ملک، باید با این اصول آشنا شوید.البته برای دریافت و مقایسه نرم افزار مدیریت املاک به این دسته بندی مراجعه کنید.

معرفی نرم افزارهای مدیریت املاک

بیایید برگردیم به دوران کودکی! به خاطر دارید که که وقتی در اطراف مدرسه قدم می‌زدیم و در زمین یک سکه پیدا می‌کردیم، آن روز، روز شانس ما بود؟! در حقیقت خودمان را خوش شانس می‌دانستیم. نقطه مشترک این خاطره با نرم افزار مدیریت املاک چیست؟

این است که در صورت پیدا کردن نرم افزار رایگان مدیریت املاک باید بگویم که شما خوش شانس هستید. با این حال پیدا کردن نرم افزار رایگان، کار خیلی راحتی هم نیست. بسیاری از نرم افزارهای رایگان مدیریت املاک وجود دارد که فقط سعی دارند با برجسته کردن ویژگی خود، شما را برای خرید پولی نرم افزار راضی کنند.

بنابراین به جای این که شما را به نرم افزارهای پولی که نسخه رایگان رضایت بخش را ارائه می‌دهند، هدایت کنیم، ما برخی از نرم افزارهای کاملا رایگان برای مدیریت املاک را لیست کرده‌ایم و نکات نفی و مثبت هر کدام را نیز ذکر می‌کنیم تا بتوانید نرم افزار مناسب املاک و نیازهای خود را پیدا کنید. با ادامه این مطلب همراه زینسی باشید.

Cozy

cozy یک نرم افزار مدیریت املاک محبوب و رایگان است که توسط بیش از 60،000 مدیر املاک و صاحبخانه در 6000 شهر در سراسر ایالات متحده استفاده می‌شود. با اتصال به اینترنت در هر دستگاه، از هرجای دیگر قابل دسترسی است.

با داشتن cozy، مدیران املاک می‌توانند لیست جامع املاک آنلاین را همراه با گالری تصاویر ارائه دهند که شامل: شرایط اجاره و اطلاعات مربوط به امکانات و خط مشی‌های مربوط به حیوانات خانگی است.

نمای نرم افزار مدیریت املاک cozy
این نرم افزار به عنوان یکی از محبوب ترین نرم افزار های مدیریت املاک شناخته می شود.

 

مزایا:

این لیست‌ها می‌توانند به صورت رایگان در سایت‌های همکار Cozy ارائه شوند و حتی می‌توانید نشانی اینترنتی را نیز برای کپی و چسباندن پست در سایت‌های مشهور مانند Craigslist  درج کنید.

مستاجران علاقمند می‌توانند با ایجاد یک پروفایل که شامل کلیه اطلاعات شخصی (مانند اشتغال، حقوق، گزارش‌های اعتباری به روز و …) هست، مستقیماً اقدام کنند. ساکنان بالقوه حتی می‌توانند یک بیوگرافی کوتاه را در برنامه خود بارگذاری کنند تا به مدیران املاک حس بهتری ارائه دهند.

این نرم افزار، کاربران را قادر می‌سازد تا اجاره خود را با اطلاعات مربوطه، پرداخت نمایند. (پرداخت اجاره به صورت آفلاین هم امکان‌پذیر است.)

ویژگی‌های خاص برای این نرم افزار، شامل ثبت نام و ذخیره اسناد، قابلیت دانلود در گوشی ( iOS و Android)  و همچنین اطلاعاتی از پرداختی‌هایتان را در اختیارتان قرار خواهد داد.

معایب

نرم افزار مورد بررسی، به شدت روی  جلب رضایت متقاضی، متمرکز شده‌اند، اما با این حال دیگر امکاناتی مانند: مدیریت گزارش‌های نگهداری یا گزینه‌های حسابداری امکان پذیر نیست.

(Online Rental Property Manager (ORPM

مدیر املاک اجاره آنلاین (ORPM) یک نرم افرار رایگان و منبع باز، برای کسانی است که به دنبال مدیریت املاک و واحدهای اجاره خود و همچنین تکمیل اجاره نامه‌ها و مستاجران هستند. ORPM از طریق رایانه‌های شخصی، رایانه لوحی و تلفن همراه قابل دسترسی است.

نمایی از نرم افزار ORPM
نرم افزار ORPM به عنوان یک نرم افزار پر کاربرد در حوزه مدیریت املاک شناخته می شود.

 

مزایا:

از آن جا که این نرم افزار با استفاده از AppGini ایجاد شده است، کاربران می‌توانند به راحتی متناسب با نیاز خود، ORPM  را تنظیم کنند، جزئیات ملک، مستاجران آینده و مواردی که می‌توانند به اجاره نامه تبدیل شوند، تنظیم می‌شوند.

با کمک این نرم افزار، کاربران می‌توانند مکان، نوع، تعداد واحدهای موجود را لیست کرده و حتی در صورت دلخواه عکس و اسناد را نیز ضمیمه کنند. در داخل این واحدها، کاربران می‌توانند علاوه بر این، ویژگی‌های خاصی را برای هر واحد، مانند مبلغ اجاره و این که آیا واحد خاصی اشغال شده، خالی از لیست یا نبوده، مشاهده کنند.

برای متقاضیان و مستاجران فعلی، مدیران می‌توانند به اطلاعات تماس اجاره کنندگان و اطلاعات شخصی مانند شماره تلفن، آدرس ایمیل، شماره پلاک، پرداخت ناخالص و درآمد اضافی دسترسی پیدا کنند ORPM  همچنین امکان ارسال ایمیل به صورت مستقیم از طریق برنامه را فراهم می‌کند و به کاربران امکان می‌دهد برای ترتیب دادن جلسات یا ارتباط با سایر کارمندان یا شرکای تجاری، ایمیل‌هایی را برای سایر کاربران ارسال کنند.

معایب:

در حالی که ORPM دارای ویژگی‌های مختلفی برای کمک به مدیریت خواص و مستاجر آن‌ها است، این نرم افزار فاقد یک امکان پرداخت آفلاین و آنلاین اجاره است.

پس از ترک اجاره‌نشینان، به عنوان صاحبخانه یا مدیر املاک جدید، متوجه خواهید شد که تمیز کردن ساختمان جزو سخت‌ترین ‌کارها است. در ادامه لیستی از کارهای مورد نیاز برای تحویل گرفتن ساختمان از اجاره نشین و تمیز کردن منزل پس از خارج شدن اجاره نشینان را بیان خواهیم کرد.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پشت گوش انداختن و تمیر کردن سطحی، راه خوبی برای مدیریت یک ملک نیست. شما باید یک چک لیست داشته باشید و با کمک آن ملک خود را بعد ترک اجاره نشینان به حالت اولیه برگردانید.

سه نکته برای مدیریت املاک

پس از ترک اجاره‌نشینان، به عنوان صاحبخانه یا مدیر املاک جدید، متوجه خواهید شد که تمیز کردن ساختمان جزو سخت‌ترین ‌کارها است. در ادامه لیستی از کارهای مورد نیاز برای تحویل گرفتن ساختمان از اجاره نشین و تمیز کردن منزل پس از خارج شدن اجاره نشینان را بیان خواهیم کرد.

نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که پشت گوش انداختن و تمیر کردن سطحی، راه خوبی برای مدیریت یک ملک نیست. شما باید یک چک لیست داشته باشید و با کمک آن ملک خود را بعد ترک اجاره نشینان به حالت اولیه برگردانید.

  • بازرسی ساختمان و خانه را شروع کنید

بعد از این که ملک خود را تحویل گرفتید، بهتر است بازرسی داخل خانه و بیرون از خانه را شروع کنید. می‌دانید که این احتمال وجود دارد که اجاره نشینان سابق، می‌توانند خسارات مالی به منزل شما وارد کرده باشند، لذا برای دانستن این موضوع، شما باید همراه اجاره نشین، هر گوشه از منزل را چک کنید. حضور شما همراه اجاره نشین، باعث تسهیل گفتگوهای مهم از جمله مواردی برای جبران خسارت و تعمیر می‌باشد. فراموش نکنید که شما باید کلیدهای ساختمان را بعد از ترک هر اجاره نشین، عوض نمایید.

 • عکس گرفتن قبل و بعد از تحویل منزل به اجاره نشینان را فراموش نکنید

شاید شما بگویید که نقطه‌ای از منزلتان خسارت دیده و مستاجر به گردن نگیرد و بگوید که از اول این گونه بوده است! راهکار چیست؟ شما می‌توانید قبل از این که منزل خود را به اجاره نشینان تحویل دهید از هر نقطه آن، عکس بگیرید و موقع ترک اجاره نشینان، منزلتان را با عکسی که گرفتید، مقایسه نمایید. در این موقع اجاره نشینان نمی‌توانند منکر هیچ موضوعی باشند.

 • حساب قبض‌های مصرفی را بررسی کنید

فرض نکنید که اجاره نشینان پس از ترک منزلتان، قبض‌های خود را به طور کامل پرداخت خواهند کرد! ممکن است قبض‌های چند ماه اخیر را پرداخت نکرده باشند و بعد از خروج آن‌ها شما دچار دردسر شوید. راهکار چیست؟ راهکار این است که شما پس از خروج اجاره نشینان، قبض‌های مربوطه را استعلام نمایید و در صورت عدم پرداختی، به اجاره نشینان یادآور شوید که باید قبض‌هایشان را پرداخت کنند. چون در صورت پرداخت نکردن، این شما هستید که دچار دردسر بزرگی خواهید شد.

 • تمیز و پاک کردن منزل پس از خروج اجاره نشینان

برای تمیز کردن منزلتان، یک چک لیست بسازید. ابتدا بهتر است محیط کلی منزل را تمیز نمایید، سپس به نکات جزئی‌تری توجه نمایید. مثلا شما باید ابتدا سالن پذیرایی را تمیز کرده و سپس به اتاق‌ها و آشپزخانه و حمام و … وارد شوید. پس از این که منزل شما از لحاظ تمیزی مورد قبول بود، سعی کنید دوباره تمیزکاری را شروع نمایید تا منزلتان برق بزند! معمولا با یک بار تمیز کردن منزل پس از خروج اجاره نشینان، جواب دلخواه را نخواهید گرفت، پس بهتر است دوبار این کار را انجام دهید تا از نتیجه مورد نظر، راضی شوید.

نتیجه گیری:

شاید به نظر برسد که اجاره منزل در ایران کار سختی است، هم برای صاحبان ملک و هم اجاره کننده‌ها! چون پیدا کردن منزل مناسب و تمیز برای اجاره و هممچنین پیدا کردن مشتری مناسب برای اجاره دادن، کار سختی است. ولی با وجود تکنولوژی این کار سخت نیز آسان‌تر انجام می‌شود پس تکنولوژی را وارد معاملات خود کرده و اجاره منزل را از طریق نرم افزار مدیریت املاک، راحت تر انجام دهید. هدف از این مقاله کوتاه، ارائه روش‌هایی برای اجاره کننده‎ها و صاحبان ملک تا پروسه راحتتری را برای اجاره منزل طی کنند.

در مقاله‌های بعدی نرم افزارهای رایگان خارجی و ایرانی مدیریت املاک بیشتری را معرفی خواهیم کرد، و همچنین نکات تکمیلی‌تری در زمینه تمیز نگه داشتن ساختمان بیان خواهیم کرد. ممنون که با این مقاله همراه ما بودید.

منابع مورد استفاده:

نرم افزار مدیریت املاک 

تحویل گرفتن خانه از اجاره نشین 

 

 

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

‫12 دیدگاه ها

 1. نرم افزارهای مدیریت املاک برای کسانی که میخوان ملک اجاره بدن خیلی خوبه. من خارج از ایران هستم نرم افزار cozy خیلی رایجه و اکثرا همه میشناسنش.

 2. نرم افزار مدیریت املاک cozy رایگانه؟ تحریم نیست برای ایرانیا؟؟ ممنون از مقاله مفیدتون

 3. نرم افزار مدیریت املاک برای صاحبان منزل فقط کاربرد داره؟ گزینه های املاک توسط مشتریان دیده نمیشه؟ بعنی برای اونایی که دنبال خونه‌میگردن، مناسبه؟

 4. نرم افزار مدیریت املاک رایگان که اسم بردین، ویژگی های خیلی خوبی دارن فقط نمیدونم از ایران چطوری باید استفاده کنیم

 5. نرم افزار مدیریت املاک رایگان cozy خیلی خوبه من ترکیه هستم استفاده میکنم فقط نمیدونم برای ایران محدودیت داره یا نه

 6. نرم افزار مدیریت املاک رایگان cozy خیلی ویژگی های خوبی داره

 7. نرم افزار مدیریت املاک فقط خارجی نام بردین. برای ما ایرانیا خیلی کاربرد نداره مگر اینکه حرفه ای باشیم.

 8. در پاسخ به بهناز
  بهناز عزیز خیلیا از همین ایران خودمون هستن که از این ابزارها استفاده میکنن. محدودیتی در استفاده ازشون وجود داره. مخصوصا املاکی‌ها میتونن از این نرم افزارها استفاده کنن.

 9. نرم افزار مدیریت املاک رایگان شماره 2 از نظر امکانات برام جذابتر اومد.

 10. در پاسخ به حسن قربانی
  ممنون که نظرتون رو در مورد مقاله معرفی نرم افزار مدیریت املاک رایگان رو مطرح کردین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا