کاربردیمعرفی اپمعرفی نرم افزار

معرفی 31 تا از اپلیکیشن های گوگل که در طول 11 سال گذشته کشته شده‌اند! (قسمت دوم)

گوگل برخی از محصولات خود را در بازه‌های زمانی مختلف حذف کرده است. در هنگام حذف برخی از اپلیکیشن های گوگل ، کاربران متعجب شده‌اند چون چنین انتظاری نداشتند. دلایل حذف برنامه‌های گوگل توسط سازنده‌اش می‌تواند بسیار زیاد باشد ولی در حالت کلی گوگل هنگامی که شکست برنامه توسعه یافته را حس کند، اقدام به حذف می‌نماید؛ حتی پس از گذشت یک دهه! در این مقاله از زینسی قصد داریم به معرفی اپلیکیشن های حذف شده گوگل بپردازیم. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

توصیه می‌کنیم قبل از شروع، در ابتدا این مقاله را که قسمت اول برنامه‌های حذف شده گوگل است، مطالعه کنید.

اپلیکیشن های گوگل حذف شده در چند سال اخیر

در مقاله قبلی 26 تا از برنامه‌های گوگل که اخیرا حذف شده‌اند را killedbygoogle به نقل از معرفی کردیم. حال می‌خواهیم برنامه‌های بیشتری را برایتان معرفی کنیم:

27.برنامه pigeon transit

یکی از ابزارهای گوگل که حدود سه سال پیش کشته شد، pigeon transit نام دارد. pigeon transit یک برنامه حمل و نقل بود که از اطلاعات جمع آوری شده در مورد شلوغی قطارها، تاخیرها، قطعی پله برقی، شرایط کثیف یا ناامن و … استفاده می‌کرد. این ابزار از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ فعالیت داشت.

برنامه pigeon transit
برنامه pigeon transit

28.برنامه shoelace

سه سال پیش برنامه shoelace توسط گوگل کشته شد. shoelace برنامه‌ای بود که برای یافتن فعالیت‌های گروهی با افراد دیگری که علایق مشترک با شما را دارند، مورد استفاده قرار می‌گرفت. این برنامه کمتر از یک سال عمر داشت.

29.برنامه neighborly

neighborly برنامه‌ای بود که برای گوشی هوشمند طراحی شده بود. این ابزار به شما کمک می‌کرد تا در مورد محله خود با پرسش از سایر ساکنان اطلاعات به دست آورید و از افرادی که در اطراف شما زندگی می‌کنند در مورد امکانات محلی منطقه اطلاعات کسب کنید.

30.افزونه material theme editir

افزونه material theme editir بیش از سه سال پیش توسط گوگل کشته شده است. این برنامه در مجموع دو سال عمر کرد و افزونه‌ای بود برای sketch app. این ابزار به شما این امکان را فراهم می‌کرد که یک سیستم طراحی مبتنی بر مواد برای برنامه خود ایجاد نمایید.

31.برنامه one day

یکی دیگر از برنامه‌هایی که حدود سه سال پیش توسط گوگل کشته شد، برنامه one day است. این برنامه به کاربران اجازه اهدای یک دلار به سازمان‌های مختلف را می‌داد تا بتوانند نحوه استفاده از کمک مالی خود را کشف کنند. برنامه از سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ فعالیت می‌کرد.

32. برنامه androidify

androidify نیز بیش از سه سال پیش توسط گوگل کشته شد. این اپلیکیشن به کاربران اجازه می‌داد تا یک آواتار اندرویدی سفارشی برای خود و دیگران ایجاد کنند. طول فعالیت این برنامه ۹ سال بود که از سال ۲۰۱۱ شروع و در سال ۲۰۲۰ به پایان رسیده بود.

برنامه androidify
برنامه androidify یکی از اپلیکیشن های حذف شده گوگل است.

33. برنامه field trip

field trip یک برنامه گوشی همراه است که با ارجاع متقابل چندین منبع اطلاعاتی به عنوان راهنمای تور مجازی عمل می‌کند تا بتواند اطلاعاتی در مورد نقاط مورد علاقه در نزدیکی آن‌ها به کاربران ارائه بدهد. این برنامه سه سال پیش توسط گوگل کشته شد. طول عمر فعالیت field trip بیش از ۷ سال از سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۹ بود.

34.برنامه adsense

یکی دیگر از برنامه‌های تلفن همراه که بیش از سه سال پیش توسط گوگل کشته شد، برنامه adsense است. برنامه به کاربران اجازه می‌داد تا حساب‌های adsense خود را در یک برنامه بومی برای اندروید و ios مدیریت نمایند. این اپلیکیشن از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۹ به مدت ۶ سال فعالیت داشت.

35.برنامه game bulilder

برنامه game bulilder حدود ۴ سال پیش توسط گوگل کشته شد این برنامه کمتر از ۶ ماه طول عمر داشت. game bulilder بدون تجربه کد نویسی، یک محیط بازی سه بعدی چند نفره را در اختیار کاربران قرار می‌داد.

36.برنامه datally

یکی دیگر از اپلیکیشن های گوگل که تقریباً ۴ سال پیش کشته شد، برنامه datally نام دارد. این برنامه امکان ذخیره مدیریت و به اشتراک گذاری داده‌های تلفن همراه را فراهم می‌کرد. طول عمر این اپلیکیشن از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ بالای ۲ سال بود.

37.برنامه youtube for nintendo 3DS

یکی از برنامه‌هایی که ۶ سال بعد از فعالیت توسط گوگل کشته شد، برنامه youtube for nintendo 3DS نام دارد. فعالیت این برنامه حدود ۴ سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۹ به پایان رسید. این برنامه به کاربران اجازه می‌داد تا ویدیوهای یوتیوب را روی کنسول بازی قابل حمل پخش کنند.

برنامه youtube for nintendo 3DS
برنامه youtube for nintendo 3DS توسط گوگل حذف شده است.

38.برنامه google trips

برنامه google trips جزو اپلیکیشن های گوگل است که حدود ۴ سال پیش توسط گوگل کشته شد. این اپلیکیشن به کاربران امکان می‌داد تا با تسهیل رزرو پرواز هتل ماشین و رستوران از طریق ایمیل کاربر همراه با اطلاعات خلاصه شده در مورد مقصد کاربر برای سفرهای آینده برنامه‌ریزی کنند. این برنامه از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ به مدت ۳ سال فعالیت داشت.

39.برنامه blog compass

blog compass یک ابزار مدیریت وبلاگ بود که با ابزارهایی مانند وردپرس یکپارچه شده بود. این ابزار فقط در کشور هند فعالیت داشت که پس از ۹ ماه فعالیت حدود 4 سال پیش توسط گوگل کشته شد.

40.برنامه Areo

Areo برنامه‌ای بود که در سال 2017 توسط گوگل طراحی شده بود و در سال ۲۰۱۹ یعنی حدود ۴ سال پیش توسط سازنده‌اش کشته شد. این برنامه از سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در حدود ۲ سال فعالیت داشت. این برنامه برای کاربران در کشورهای بمبئی، دهلی، پونا، گورگانون و … کاربرد داشت. کاربران می‌توانستند از رستوران‌های اطراف غذا سفارش دهند و یا از متخصصان خدمات محلی مثل برق کار، نقاش، نظافتچی، لوله کش و … زمان رزرو کنند.

41.برنامه google allo

در لیست ابزارهایی که بیش از ۴ سال پیش توسط گوگل کشته شدند، google allo نیز قرار دارد. این برنامه یک پیام رسان فوری برای گوشی‌های اندروید و ios و وب بود که دارای ویژگی‌های منحصر به فردی مانند دستیار مجازی و حالت رمزگذاری شده بود. این اپلیکیشن از سال 2016 بالای دو سال عمر کرد و سرانجام در سال ۲۰۱۹ فعالیت آن پایان یافت.

42.برنامه google news & weather

برنامه google news & weather یک برنامه جمع آوری اخبار بود که برای سیستم عامل‌های اندروید و ios طراحی شده بود. این برنامه حدود ۵ سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۸ در حالی که دو سال از فعالیت آن می‌گذشت، توسط گوگل کشته شد.

برنامه google news & weather
معرفی برنامه google news & weather

43.برنامه reply

یکی دیگر از ابزارهایی که حدود ۵ سال پیش توسط گوگل کشته بود، برنامه reply بود. برنامه reply به کاربران اجازه می‌داد تا پاسخ‌های هوشمند را در مکالمات برنامه‌های پیام رسان وارد کنند. منظور از پاسخ‌های هوشمند همان پاسخ‌های از پیش آماده شده و تعریف شده توسط کاربران است. این برنامه در سال ۲۰۱۸ طراحی شده و ۸ ماه پس از آن حذف شد.

44.برنامه google play newsstand

برنامه google play newsstand یک برنامه گردآورنده اخبار و سرویس دیجیتال دکه مطبوعاتی بود. این اپلیکیشن بیش از ۵ سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۸ توسط گوگل کشته شد. google play newsstand در هنگام حذف شدن بالای ۴ سال سن داشت.

45. برنامه google gesture search

یکی دیگر از اپلیکیشن های گوگل که 6 سال پیش کشته شد، برنامه google gesture search است. این برنامه به کاربران این امکان را فراهم می‌کرد تا با کشیدن حروف یا اعداد روی صفحه مخاطبین، برنامه‌ها، تنظیمات موسیقی و … را در دستگاه اندروید خود جستجو کنند. اپلیکیشن google gesture search از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ به مدت ۷ سال فعالیت داشت.

46.برنامه pixate

برنامه pixate در سال ۲۰۱۲ توسط گوگل طراحی شد و پس از ۴ سال یعنی در سال 2016 توسط خود گوگل حذف گردید. این اپلیکیشن پلتفرمی برای ایجاد انیمیشن‌ها و اصلاح طرح‌های شما از طریق نمونه‌های اولیه بود. این اپلیکیشن برای نسخه‌های اندروید و ios در دسترس بود.

برنامه pixate
برنامه pixate در سال 2016 توسط گوگل حذف شد.

47. برنامه together

برنامه Together در بیش از ۷ سال پیش توسط گوگل کشته شد. Together یک واچ فیس برای android wear بود. این اپلیکیشن به دو کاربر اجازه می‌داد تا ساعت‌های هوشمند خود را به یکدیگر متصل کنند و پیام‌های بصری کوچکی را به اشتراک بگذارند. این اپلیکیشن به مدت یک سال از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ فعالیت داشت.

48. برنامه mytracks

برنامه mytracks یک برنامه ردیابی جی پی اس برای گوشی‌های هوشمند اندروید بود که به کاربران اجازه می‌داد تا سرعت مسافت ارتفاع و مسیر خود را ردیابی کنند. این اپلیکیشن در سال ۲۰۱۶ یعنی بیش از ۷ سال پیش توسط گوگل کشته شد. طول عمر فعالیت این اپلیکیشن حدود ۷ سال بود.

49. برنامه uWeave

از دیگر برنامه‌هایی که توسط گوگل در حدود ۷ سال پیش کشته شد، برنامه uWeave است. این برنامه برای استفاده در دستگاه‌های مبتنی بر میکروکنترلر طراحی شده بود. برنامه uWeave طول عمر فعالیت بسیار کمی داشت و حدود ۴ ماه پس از طراحی حذف شد.

50. برنامه timeful

timeful برنامه‌ای است که توسط گوگل طراحی شده و ۸ سال پیش کشته شده است. تایم فول یک برنامه تقویم و لیست کارها بود که برای صرفه‌جویی در زمان کاربران ios طراحی شده بود. این اپلیکیشن از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ به مدت ۴ سال فعالیت داشت.

51.برنامه youtube for PS Vita

در حدود ۸ سال پیش برنامه youtube for PS Vita نیز توسط گوگل حذف شد. این برنامه یک برنامه بومی مرور و مشاهده یوتیوب بود که برای کنسول‌های بازی PS Vita و PSTV کاربرد داشت. مدت فعالیت این اپلیکیشن از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ به مدت ۲ سال بود.

برنامه youtube for PS Vita
برنامه youtube for PS Vita

52. برنامه word lens

برنامه word lens بیش از ۸ سال است که توسط گوگل کشته شده است. این برنامه متن را بدون نیاز به اتصال به اینترنت در زمان لحظه‌ای بر روی تصاویر ترجمه می‌کرد که بعدها این فناوری به گوگل ترنسلیت اضافه شد و این برنامه حذف گردید. طول عمر فعالیت این برنامه گوگل از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به مدت ۴ سال بود.

53. برنامه Quickoffice

از دیگر برنامه‌هایی که حدود ۹ سال پیش توسط گوگل کشته شد، برنامه Quickoffice است. این برنامه برای تلفن‌های همراه طراحی شده بود که امکان مشاهده ایجاد ویرایش اسناد ارائه‌ها و صفحه‌های گسترده را برای کاربران فراهم می‌کرد. این برنامه در سال ۲۰۱۳ طراحی گردید و حدود ۹ ماه پس از آن در سال ۲۰۱۴ کشته شد.

54.برنامه bump

برنامه bump جزو اپلیکیشن های گوگل است که حدود ۹ سال پیش کشته شد. این ابزار در سال ۲۰۰۹ طراحی گردیده و بعد از ۵ سال فعالیت در سال ۲۰۱۴ حذف گردید. این اپلیکیشن برای گوشی‌های اندرویدی و ios بود که به کاربران این امکان را فراهم می‌کرد تا اطلاعات تماس، تصاویرها و فایل‌ها را بین دستگاه‌های مختلف انتقال دهند. این اپلیکیشن در زمان حذف، ۵ ساله بود.

55.برنامه google currents

برنامه google currents نیز ۱۰ سال پیش توسط گوگل کشته شد. این برنامه یک مجله اجتماعی بود که به مطبوعات گوگل پلی اضافه و حذف گردید. در زمان حذف این اپلیکیشن دو ساله بود. طول فعالیت گوگل کروم از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ بود.

56.برنامه google listen

برنامه google listen با هدف امکان فراهم کردن امکان جستجو، اشتراک گذاری، دانلود و پخش پادکست‌ها و صدای وب برای گوشی‌های اندرویدی طراحی شده بود. این اپلیکیشن حدود ۱۱ سال پیش وقتی که ۳ ساله بود، توسط گوگل کشته شد. طول فعالیت این ابزار از سال ۲۰۰۹ شروع شد و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید.

برنامه google listen
برنامه google listen برای جستجو، به اشتراک گذاری و دانلود پادکست‌ها و صدای وب کاربرد داشت.

57.برنامه sparrow

برنامه sparrow نیز حدود ۱۱ سال پیش توسط گوگل کشته شد. این اپلیکیشن به عنوان یک مشتری ایمیلی برای گوشی‌های ios و osx کاربرد داشت. طول فعالیت این برنامه از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ در حدود یک سال بود.

زینسی پلتفرم بررسی و مقایسه نرم افزارهای مختلف

در این مقاله به معرفی اپلیکیشن های گوگل پرداختیم که طول سال‎‌های مختلف توسط سازنده حذف شده‌اند. دلایل حذف این برنامه‌ها بسیار گسترده است. البته گوگل علاوه بر اپلیکیشن و برنامه، سخت‌افزارها و سرویس‌های دیگری نیز دارد که بنابر دلایل مختلف آن‌ها را حذف کرده است. در مقاله بعدی سرویس‌ها و سخت‌افزارهای حذف شده در مورد توسط گوگل را بررسی خواهیم کرد. خوشحال می‎شویم نظرات و تجربه‌های خود را در مورد برنامه های حذف شده گوگل با ما به اشتراک بگذارید.

منابع:

امتیاز شما به این مقاله

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. نمیدونم چرا گوگل تند تند محصولاتش رو حذف میکنه. از سرویس هاشم حذفی زیاد داشته درسته؟

 2. در پاسخ به الهه قربانی
  بله الهه عزیز. در مقاله های آینده سرویس های حذف شده گوگل رو هم معرفی میکنیم براتون.

 3. گوگل هم فقط برنامه میسازه و پاک میکنه چه خبره این همه حذف!!!

 4. در پاسخ به نعیم طاهری
  بله نعیم عزیز گوگل محصولات رو تولید میکنه و بنابر سیاست کاریش فعالیت بعضیا رو متوقف میکنه.

 5. اپلیکیشن های گوگل رو که حذف شدن زیاد نشنیده بودم ممنون از مقاله تون.

 6. در پاسخ به سیاوش
  دوست عزیز ممنون از توجه و همراهی تون با مقاله اپلیکیشن های حذف شده گوگل .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا